Noah Alford Goshen Northridge baseball 4 22 2021 (copy)

Goshen sophomore Noah Alford (1) slides into second base as Northridge senior Jamon Christner (8) goes to catch the ball in the fourth inning of Northridge’s 15-3 victory over Goshen on April 22 in Goshen.

The IHSAA released the baseball sectional brackets Sunday night. Sectional games can begin Wednesday, May 26, with sectional championship games set for Monday, May 31. The two-game regional is Saturday, June 5. The one-game semistate is Saturday, June 12. The state championship games are set for Monday, June 21 and Tuesday, June 22 at Victory Field in Indianapolis.

Below is where the local teams will be playing in the sectional. Full brackets can be found here or online at ihsaa.org.

Note: All records listed are from games played through Sunday, May 2 that were on MaxPreps.

Class 4A, Sectional 4 at Northridge (6 teams)

Game 1: Goshen (9-6) vs. Penn (10-6), Thursday, May 27, 5:00 p.m.

Game 2: Elkhart (2-2*) vs. Concord (5-8-1), Thursday, May 27, approx. 7:45 p.m.

Game 3: Game 1 winner vs. Game 2 winner, Saturday, May 29, 10 a.m.

Game 4: Northridge (13-3) vs. Warsaw (3-8), Saturday, May 29, approx. 12:45 p.m.

Championship: Game 3 winner vs. Game 4 winner, Monday, May 31, 11:00 a.m.

*record incomplete

Class 3A, Sectional 21 at Wawasee (6 teams)

Game 1: Jimtown (6-1) vs. Tippecanoe Valley (5-6), Wednesday, May 26, 5:30 p.m.

Game 2: Lakeland (3-9) vs. Wawasee (7-6), Thursday, May 27, 5:30 p.m.

Game 3: Game 1 winner vs. Game 2 winner, Saturday, May 29, 10 a.m.

Game 4: NorthWood (9-3) vs. West Noble (0-11), Saturday, May 29, 1:00 p.m.

Championship: Game 3 winner vs. Game 4 winner, Monday, May 31, 11:00 a.m.

Class 2A, Sectional 35 at Westview (6 teams)

Game 1: LaVille (3-8) vs. Bremen (4-7), Wednesday, May 26, 5:30 p.m.

Game 2: Central Noble (4-7) vs. Prairie Heights (5-5), Wednesday, May 26, approx. 8:00 p.m.

Game 3: Game 1 winner vs. Game 2 winner, Saturday, May 29, 11:00 a.m.

Game 4: Fairfield (3-9) vs. Westview (1-9), Saturday, May 29, approx. 1:30 p.m.

Championship: Game 3 winner vs. Game 4 winner, Monday, May 31, noon

Class 1A, Sectional 51 at Fremont (6 teams)

Game 1: Bethany Christian (7-1) vs. Fort Wayne Canterbury (1-5), Thursday, May 27, 5:30 p.m.

Game 2: Elkhart Christian Academy (2-6) vs. Fort Wayne Blackhawk Christian (no record listed), Thursday, May 27, approx. 7:30 p.m.

Game 3: Game 1 winner vs. Game 2 winner, Saturday, May 29, 11:00 a.m.

Game 4: Fremont (8-5) vs. Lakewood Park Christian (3-7), Saturday, May 29, approx. 1:00 p.m.

Championship: Game 3 winner vs. Game 4 winner, Monday, May 31, 11:00 a.m.

Austin Hough can be reached at austin.hough@goshennews.com or at 574-538-2360. Follow him on Twitter at @AustinHoughTGN.

React to this story:

0
0
0
0
0

Trending Video

Recommended for you