Goshen News, Goshen, IN

December 2, 2013

Prep Roundup


Goshen News

---- — Boys Basketball

John Glenn 56, Goshen 41

GOSHEN — Alex Haney 0-0 0-0 0, Brady Bechtel 3-10 2-2 9, Jack Gingerich 3-5 1-2 7, Oliver Nafziger 0-0 0-0 0, Deric Haynes 4-12 3-4 12, Isaac Huerta 2-6 1-4 6, Alex Hartsough 0-4 2-2 2, DJ Ambrose 0-0 0-0 0, Trevor Weldy 0-0 0-0 0. Austin Woolett 2-2 1-4 5. Team: 14-39 10-18 41

GLENN — Alec Runyan 2-5 0-0 4, Austen Hayes 2-2 0-0 4, Tyler Prentkowski 8-10 1-2 22, Drew McDonald 1-1 3-5 5, Jacob Strong 7-9 1-2 17, Clavin Kretchmer 0-5 2-2 2, Michael Schmeltz 0-0 0-0 0, Levi Schleg 1-1 0-0 2, Isaac Keldsen 0-0 0-0 0. Team: 21-33 7-11 56

Goshen 11 5 16 9 — 41

Glenn 8 10 20 18 — 56

3-point goals: Goshen 3-16 (Huerta 1-4, Bechtel 1-5, Haynes 1-6, Hartsough 0-1). Glenn 7-13 (Prentkowski 5-7, Strong 2-2, Kretchmer 0-4).

Fouls: Goshen 14, Glenn 15.

Rebounds: Goshen 17 (Gingerich 5, Hartsough 3). Glenn 23 (Prentkowski 6, Strong 6).

Assists: Goshen 6 (Bechtel 2, Gingerich 2). Glenn 13 (Kretchmer 5, McDonald 5).

Steals: Goshen 8 (Gingerich 5, Woolett 2). Glenn 1 (Runyan ).

Records (next games): Goshen (1-1) at Bremen Friday.

Northridge 54, Westview 50

WESTVIEW — Chandler Aspy 10-19 5-5 25, Judah Zickafoose 4-7 1-2 9, Cody Litwiller 1-4 0-0 3, Jamar Weaver 0-4 0-0 0, Jordyn Bontrager 4-9 3-5 11, Andrew Yoder 1-4 0-0 2. Totals: 20-47 9-12 50.

NORTHRIDGE — Nate Ritchie 8-16 4-5 21, Tom Morrison 2-7 2-3 7, Pete Smith 2-3 0-0 4, Collin Utley 3-6 0-2 6, Sam Ahonen 4-5 5-7 13, Christian Bach 1-4 1-3 3, Brock Downey 0-3 0-0 0, Peyton Carson 0-0 0-0 0, Kurtis Hochstetler 0-1 0-0 0. Totals: 20-45 12-20 54.

Westview 14 9 11 16 — 50

Northridge 17 13 12 12 — 54

3-point goals: Westview 1-8 (Litwiller 1-4). Northridge 2-11 (Ritchie 1-2, Morrison 1-5).

Fouls: Westview 17 (Yoder), Northridge 13.

Rebounds: Westview 28 (Zickafoose 10, Aspy 6). Northridge 30 (Ritchie 7, Ahonen 5).

Assists: Westview 15 (Bontrager 6, Weaver 3). Northridge 9 (Morrison 2, Smith 2, Utley 2).

Steals: Westview 3 (Aspy, Weaver, Bontrager). Northridge 7 (Morrison 2).

Turnovers: Westview 11, Northridge 8.

Records: Westview (1-1) hosts Churubusco Friday. Northridge (2-0) at SB Riley Friday..

JV: Northridge won 44-36. (Northridge: Spencer Jones 16, Dylan Sandy 13. Westview:Lucas Yoder 11, Tim Miller 7, Kade Miller 7).

Schermerhorn leads Chargers to win

Drew Schermerhorn tossed in 18 points for the West Noble Chargers in a 76-42 win over Bethany Christian Saturday at West Noble. Abe Thorne scored 17 points to lead Bethany.

West Noble 76, Bethany 42

BETHANY— Sol Brenneman 3 1-4 7, Tristan Clark 3 0-0 8, Ryan Duckworth 0 0-2 0, Joseph Mumaw 0 1-2 1, Abe Thorne 7 3-5 17, Ethan Miller 3 0-0 7, Joel Gerig 0 0-0 0, Ian Bomberger 1 0-0 2. Totals: 17 5-13 42.

WEST NOBLE —Brandon Evans 5 1-1 13, Drew Schermerhorn 6 2-2 18, Drew Wiley 2 0-0 6, Nik Risser 1 0-0 3, Brandon Moser 1 0-0 3, Phil Miller 5 1-2 12, Waylon Richardson 6 1-3 13, Kyler Warble 1 1-1 3, Landon Stover 0 0-0 0, Grant Moser 2 1-2 5. Totals: 29 7-11 76.

Bethany 13 4 13 12 — 42

West Noble 22 16 24 14 — 76

3-point goals: Bethany 3 (Clark 2, eMiller). West Noble 11 Schermerhorn 4, Evans 2, Wiley 2, Risser, Moser, Miller).

Total fouls: Bethany 14 (Brenneman), West Noble 12 (Warble).

Rebounds: Bethany 24 (Thorne 7, Bomberger 5). West Noble 28 (Warble 9, P. Miller 5).

Assists: Bethany 10 (Mumaw 3). West Noble 15 (Evans 4).

Steals: Bethany 10 (Brenneman 5, Clark 3). West Noble 19 (Richardson 5).

Turnovers: Bethany 23, West Noble 20.

Records: West Noble 2-0 hosts Wawasee Saturday. Bethany (0-2) entertains Lakeland Christian Tuesday.

JV: West Noble won 40-34. (Bethany: Bryce Miller 8, Noah Richer 8, Ryan Duckworth 7).

Wrestling

Lafayette Harrison Invitational

Goshen scores: Goshen 46, Columbus North 27; Goshen 64, Rossville 9; Goshen 75, Hammond Gavit 0; Goshen 40, SB Riley 25; Goshen 48m LaPorte 28; Goshen 46, Angola 17; Lafayette Harrison 35, Goshen 25; Goshen 49, Griffith 25; Goshen 48, Prairie Heights 31; Lake Central 37, Goshen 37 (Lake Central won on criteria).

Fairfield scores: Lake Central 42, Fairfield 30; SB Riley 46, Fairfield 25; Fairfield 54, Rossville 27; LaPorte 46, Fairfield 36; Angola 52, Fairfield 28; Prairie Heights 54, Fairfield 23; Columbus North 42, Fairfield 29; Lafayette Harrison 57, Fairfield 19; Griffith 48, Fairfield 27; Fairfield 66, Hammond Gavit 12.

Goshen individuals: 106 — Jaron Katzer 9-1. 113 — Scotty Huff 10-0. 120 — Logan Maynard 4-6. 126 — Mr. Wilcher 9-1. 132 — Joel Byler 7-3. 138 — Josh Bustos 9-1. 145 — Victor Flores 3-3; Christian Horton 2-7 (145 and 152). 152 — Austin Marlow 1-4. 160 — Miguel Navarro 4-6. 170 — John Trenshaw 9-1. 182 — Evan Smith 5-4. 195 — Ramiro Hernandez 7-3. 220 — Derek Paz 9-1 (220 and heavyweight). Hwt — Jose Montanez 2-2.

Top Fairfield individuals: 106 — Blake Glogouski 9-1. 113 — Nick Lawson 5-5. 126 — Forrest Glogouski 10-0. 132 — Trever Yoder 9-1. 152 — Tony Zook 7-3.

Records: Goshen (8-2) hosts Plymouth Thursday. Fairfield (2-9) hosts Eastside Tuesday.

Boys Swimming

Raiders fall to defending state champions

The Northridge Raiders dropped a 124-61 decision to Chesterton Saturday at Northridge.

Summary

200-yard medley relay — Chesterton (Andy Hurst, Jack Waller, Aaron Whitaker, Blake Pieroni) 1:33.94, Northridge 1:39.57, Chesterton 1:40.45.

200-yard freestyle — Ethan Whitaker (C) 1:42.66, Spencer Lehman (N) 1:47.58, Seth Cripe (N) 1:48.63, Josh VanNevel (C) 1:4.51, Jack Kurfman (C) 1:52.54.

200-yard individual medley — Blake Pieroni (C) 1:52.19, Jonathon Stoller (N) 1:56.89, Camden Koch (N) 2:03.13, Tony Kincaid (C) 2:03.09, Patrick Curley (C) 2:04.89.

50-yard freestyle — Jack Waller (C) 21.93, Gary Kostbade (C) 22.3, Wesley Slaughter (C) 22.55, Takoda Friesen (N) 22.57, Lucas McLain (N) 23.82.

Diving — Taylor Berkey (N) 217.60 points, Curtis Jones (C) 113.25, Dylan Grubbs (C) 109.05, JAmes Alexander (C) 93.40.

100-yard butterfly — Aaaron Whitaker (C) 49.10, Tony Kincaid (C) 53.4, Andy Hurst (C) 55.49, Jeremy Burbrink (N) 56.14, Jesse Drake (N) 59.43.

100-yard freestyle — Blake Pieroni (C) 45.81, Wesley Slaughter (C) 49.51, Patrick Curley (C) 49.86, Takoda Friesen (N) 50.80, Conner Sandt (N) 52.74

500-yard freestyle — Ethan Whitaker (C) 4:42.78, Spencer Lehman (N) 4:43.62, Josh VanNevel (C) 4:57.08, Chayton Friesen (N) 5:00.42, Logan Elijah (N) 5:02.22.

200-yard freestyle relay — Chesterton (Jack Waller, Gary Kostbade, Wesley Slaughter, Ethan Whitaker) 1:29.44, Chesterton 1:32.41, Northridge 1:32.85.

100-yard backstroke — Aaron Whitaker (C) 50.25, Andy Hurst (C) 54.73, Camden Koch (N) 55.24, Nate Rodriguez (C) 56.7, Seth Cripe (N) 57.27

100-yard breaststroke — Jack Walter (C) 58.66, Jonathan SToller (N) 59.7, Gary Kostbade (C) 1:00.63, Andrew Gillen (C) 1:03.49, Jesse Drake (N) 1:03.54.

400-yard freestyle relay — Northridge (Takoda Friesen, Spencer Lehman, Seth Cripe, Jonathan Stoller) 3:19.84,Chesterton 3:20.49, Northridge 3:29.36

Record: Northridge (0-1) hosts Penn and Bremen Tuesday.

Warriors fall in NLC opener

The Wawasee Warriors dropped a 120-59 decision to the Warsaw Tigers on Saturday.

Summary

200-yard medley relay — Warsaw (Jayden Parrett, Spencer Davidson, Zach Taylor, Matt Wildman) 1:42.11, Wawasee 1:55.5, Warsaw 2:00.67.

200-yard freestyle — Ethan Cook (War) 1:55.63, Caige Wahlgren (Waw) 2:07.02, Danny Allen (Waw) 2:19.08, David Zoschink (War) 2:23.89, Ethan Knepp (Waw) 2:25.39.

200-yard individual medley — Zach Taylor (War) 2:06.78, Hudson Snyder (War) 2:13.58, Mae Pelo (War) 2:17.21, Mason Germonprez 2:18.91, Logan Haessig (Waw) 2:21.18.

50-yard freestyle — Spencer Davidson (War) 22.85, Zach Hershberger (Waw) 24.11, Matt Wildman (War) 24.29, Austin Krizman (Waw) 26.63, Jaxon Bame (Waw) 27.68.

Diving — Nick Bell (War) 149.20 points, Tyler Paseka (War) 144.70.

100-yard butterfly — Zach Taylor (War) 57.1, Logan Brugh (Waw) 57.7, Josh Miller (War) 58.31, Kaleb Schneiderwent (War) 1:10.85, Jacob Tucco (Waw) 1:15.15.

100-yard freestyle — Jayden Parrett (War) 49.6, Zach Hershberger (Waw) 52.68, Matt Wildman (War) 54.48, Caige Wahlgren (Waw) 57.54, Ethan Knepp (Waw) 1:03.99.

500-yard freestyle — Logan Brugh (Waw) 5:16.74, Hudson Snyder (War) 5:16.03, Ethan Cook (War) 5:21.11, Adam Doyle (War) 6:09.35.

200-yard freestyle relay — Warsaw (Josh Miller, Mac Pelo, Matt Wildman, Ethan Cook) 1:37.55, Wawasee 1:40.32, Warsaw 1:52.49.

100-yard backstroke — Jayden Parrett (War) 54.92, Josh Miller (War)58.92, Logan Haessig (Waw) 1:06.84, Danny Allen (Waw) 1:06.89, Josh Cardin (War) 1:08.79.

100-yard breaststroke — Spencer Davidson (War) 59.09, Mac Pelo (War) 1:08.48, Mason Germonprez (Waw) 1:08.76, OWen Donahoe (Waw) 1:17.66, Austin Krizman (Waw) 1:19.54.

400-yard freestyle relay — Wawasee (Logan Brugh, Mason Germonprez, Caige Wahlgren, Zach Hershberger) 3:42.92, Warsaw 3:47.89, Warsaw 4:16.11.

Records: Wawasee (0-1) at Elkhart Memorial Tuesday.

Girls Swimming

Raiders fall to Chesterton

The Northridge Raiders dropped a 140-46 decision to Chesterton Saturday at Northridge.

Summary

200-yard medley relay — Chesterton (Caylee Casbon, Cara Krueger, Vanessa Krause, Marita Banta-Long) 1:49.53, Chesterton 1:55.34, Chesterton 1:57.73.

200-yard freestyle — Kelly Craig (C) 1:58.04, Amy Socha (C) 1:59.43, Katie Hughes (N) 2:00.47, Trenee Fancher-Keller (C) 2:00.85, Sydney Petersheim (N) 2:17.98.

200-yard individual medley — Cara Krueger (C) 2:09.30, Stephanie Krause (C) 2:15.47, Meagan Curley (C) 2:20.99, August Hartzell (N) 2:21.84, Miranda VanCoppenolle (N) 2:34.79.

50-yard freestyle — Vanessa Krause (C) 23.77, Marita Banta-Long (C) 25.54, Sydney Boyer (N) 25.67, Andres Hamas (C) 25.96, Piper Ornduff (N) 32.41.

Diving — Jenna Denlinger (N) 193.15 points, Cheyanne Comer (C) 171.15, Danielle Brown (N) 151.20, Rylee Dahlman (N) 145.35, Mikalay Claudin (C) 120.45.

100-yard butterfly — Vanessa Krause (C) 55.81, Marita Banta-Long (C) Erin Socha (C) 1:02.78, Anela Helmuth (N) 1:09.54, Megan Campbell (N) 1:15.23.

100-yard freestyle — Trenee Fancher-Keller (C) 56.05, Andrea Hanas (C) 56.47, August Hartzell (N) 56.55, Meagan Curley (C) 57.55, Allison Lantz (N) 1:07.58.

500-yard freestyle — Amy Socha (C) 5:15.9, Katie Hughes (N) 5:19.6, Kelly Craig (C) 5:19.71, Wendy Banta-Long (C) 5:31.77, Miranda VanCoppenolle (C) 5:58.7.

200-yard freestyle relay — Chesterton (Marita Banta-Long, Andrea Hanas, Brittany Borzych, Kelly Craig) 1:42.61, Chesterton 1:45.16, Northridge 1:46.26.

100-yard backstroke — Caylee Casbon (C) 1:00.64, Stephanie Krause (C) 1:02.56, Amy Thompson (C) 1:04.45, Sydney Boyer (N) 1:05.14, Amelia Helmuth (N) 1:08.75

100-yard breaststroke — Cara Krueger (C) 1:07.67, Aubrey Wing (C) 1:11.93, Brittany Borzych (C) 1:15.12, Nikki Willey (N) 1:15.54, Megan Campbell (N) 1:24.32.

400-yard freestyle relay — Chesterton (Vanessa Krause, Trenee Fancher-Keller, Meagan Curley, Kelly Craig) 3:41.73, Chesterton 3:48.80, Northridge 3:53.53.

Record: Northridge (0-1) hosts Penn and Bremen Tuesday.

Warriors capture conference opener

The Wawasee Warriors were 118-67 winners over Warsaw in an NLC meet Saturday.

Summary

200-yard medley relay — Wawasee (Paige Miller, Shelby Adams, Breanna Robinson, Kayla Hershberger) 1:55.89, Warsaw 2:01, Wawasee 2:06.94.

200-yard freestyle — Paige Miller (Waw) 1:58.24, Cynthia Junrez (War) 2:08.08, Anna Park (Waw) 2:15.03, Madison McBride (Waw) 2:18.57, Emily Thompson (War) 2:23.05.

200-yard individual medley — Shelby Adams (Waw) 2:20.64, Ashley VanWormer (War) 2:27.44, Erin Sandberg (War) 2:28.76 2:28.76, Caitlin Clevenger (Waw) 2:33.83, Cassidy Manning (Waw) 2:35.27.

50-yard freestyle — Breanna Morgan (War) 25.24, Kendra Miller (Waw) 27.13, Mikala Mawhorter (Waw) 27.59, Molly Swartz (Waw) 28.11, Allison Thompson (War) 30.57.

Diving — Tori Sylvester (Waw) 211.34 points, Mercedes Sanchez (War) 126.30, Hannah Rhodes (Waw) 113.55, Kaitlyn Williams (War) 53.10.

100-yard butterfly — Erin Sandberg (War) 1:07.90, Caitlin Clevenger (Waw) 1:09.97, Kendra Miller (Waw) 1:10.05, Mikala Mawhorter (Waw) 1:13.32, Karly Poyner (War) 1:24.55.

100-yard freestyle — Breanna Robinson (Waw) 52.51, Breanna Morgan (War) 53.72, Kayla Hershberger (Waw) 57.16, Cassidy Manning (Waw) 1:02.43, Jessica Haines (War) 1:03.77.

500-yard freestyle — Paige Miller (Waw) 5:16.74, Cynthia Juarez (War) 5:44.33, Anna Park (Waw) 6:00.44, Hannah Winters (Waw) 6:14.88, Charlene Orr (War) 6:23.45.

200-yard freestyle relay — Wawasee (Caitlin Clevenger, Sam Bontrager, Molly Swartz, Cassidy Manning) 1:57.21, Warsaw 2:02.60, Wawasee 2:12.66.

100-yard backstroke — Breanna Robinson (Waw) 57.47, Kayla Hershberger (Waw) 1:06.45, Jessica Haines (War) 1:13.51, Sam Bontrager (Waw) 1:14.23, Emily Thompson (War) 1:18.75.

100 breaststroke — Ashley Van Wormer (War) 1:10.8, Shelby Adams (Waw) 1:14.07, Hannah Winters (Waw) 1:18.22, Madison McBride (Waw) 1:20.74, Allison Miller (War) 1:22.6.

400-yard freestyle relay — Wawasee (Paige Miller, Kendra Miller, Kayla Hershberger, Breanna Robinson) 3:42.92, Warsaw 3:47.89, Warsaw 4:16.11.

Record: Wawasee 3-0 (1-0 NLC) at Elkhart Memorial Tuesday.